1903 - 2010
Kazimierz Patzer Janina Patzer z.d Czarniecka
Początkowo przedsiębiorstwo założone przez inż. Kazimierza Patzera w 1902 r. wykonuje plany elektryfikacji Warszawy. Z czasem przyjmuje zamówienia na wymianę oświetlenia gazowego na elektryczne. Towarzystwo Akcyjne Zakładów Elektrotechnicznych inżynier Kazimierz Patzer w skrócie - IKP S.A. elektryfikuje wiele prestiżowych budynków Warszawy np. Belweder, Pałac Saski a także buduje elektrownie przy wielu fabrykach (np.: koło papierni w Jeziornie). Wkrótce powstaje fabryka produkująca rurki izolacyjne. Produkty fabryki zajmują dominującą pozycje na polskim rynku a także trafiają na rynki zagraniczne. Sprzedaż odbywa się przez kilkanaście oddziałów w europie centralnej.
Po 1 wojnie światowej następuje likwidacja przedstawicielstwa w Kijowie. Utrzymowano oddziały we wszystkich większych miastach Rzeczpospolitej Polskiej. Pomimo kryzysu światowego zakład dobrze się rozwijał i wszedł w skład syndykatu skupiającego cztery fabryki o podobnej branży.
We wrześniu 1939, podczas oblężenia Warszawy przez Niemców fabryka płonie. Podczas okupacji działają nieprzerwanie biura i sklep firmowy. Do zespołu pracowników dołączają dzieci założyciela – Nina Patzer i Maria Patzer które wkrótce obejmują cześć akcji spółki.
W od 1943 Jerzy Strauss rozpoczyna współprace z IKP S.A. uruchamiając produkcje akumulatorów i lokówek elektrycznych.
Podczas Powstania Warszawskiego płoną biura IKP S.A.
W 1945-1946 następuje odbudowa pomieszczeń firmy w Alejach Jerozolimskich 9 i wznowienie działalności. Znikoma część stanów magazynowych zachowała się w znajdujących się poniżej biur suterynach.
Dość szybko okazało się że prowadzenie działalności w nowej rzeczywistości będzie utrudnione. Kazimierz Patzer (junior) został aresztowany. Firmie odebrano już częściowo odbudowany lokal. W okresie obowiązywania, socjalistycznej gospodarki planowej przedsiębiorstwom prywatnym, łatwiej było funkcjonować ze względu na dostęp do surowców i zamówień w ramach spółdzielni produkcyjnych.
Nina Patzer
Dlatego Nina Patzer decyduje się na prowadzenie niezależnej działalności pod nazwą Warsztat Elektrotechniczny Nina Patzer. Firma koncentruje się na produkcji grzałek przemysłowych. W 1990 zaczyna się posługiwać przedwojennymi znakami firmowymi.
Jerzy Strauss Maria Strauss z.d. Patzer
Od 1947 Maria Strauss z.d. Patzer i Jerzy Strauss rozpoczęli działalność która przez cztery dekady wytwarzała lampy oświetleniowe, czajniki, odkurzacze, kompasy, okulary przeciwsłoneczne, guziki, długopisy linijki i przyrządy kreślarskie. Przedsiębiorstwo prowadziło również usługową obróbkę skrawaniem metali oraz niklownię.
Formą prowadzenia działalności była grupa przedsiębiorstw zrzeszonych w Spółdzielni MOTGOS.
Stanisław Dorosz Małgorzata Dorosz z.d. Strauss
W1989 córka Marii i Jerzego Strauss - Małgorzata Dorosz wraz ze Stanisławem Dorosz, zmieniła profil działalności i zainwestowała w oprzyrządowanie do produkcji zabawek oraz w zakup maszyn do zgrzewania foli PCW wysoką częstotliwością (WCz).
Od czerwca 1990 roku cała działalność prowadzona jest pod szyldem: Zakład Produkcyjny POLY. Od 1998r. używana jest marka handlowa POLYmedia.
Dość szybko okazało się też konieczne zainwestowanie w maszyny sitodrukowe. W 1994 rozpoczęto inwestycje w maszynydrukarskie, poligraficzne i introligatorskie. Z czasem zakupiono linie do produkcji segregatorów. Na początku roku 2000 pozyskano plotery tnąco-frezujące i linie do formowania przestrzennego płyt szkła akrylowego (plexi).
Z czasem w ofercie przedsiębiorstwa produkty wielkoseryjne zastąpione zostały przez artykuły wytwarzane według specjalistycznych potrzeb Klienta i zasad "just in time production".
Równolegle do inwestycji w maszyny prowadzono stałą rozbudowę powierzchni produkcyjnej i biurowej.
Ważną rolą w rozwoju przedsiębiorstwa odegrała informatyzacja. Pierwszy komputer pojawił się w 1990r. W Polowie lat ’90 opracowano specjalistyczną aplikacje do zarządzania kosztami i produkcją której końcówki umieszczono w biurach i w pomieszczeniach produkcyjnych. W 2008 moduły tego dedykowanego programu zastąpiono rozwiązaniem z najwyższej półki – zintegrowaną aplikacją ERP, Microsoft Dynamics. Wdrożenie tego projektu odbyło się z udziałem funduszy unijnych SPO WKP 2.1. Sektorowy Program Operacyjny "Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw".
Przedsiębiorstwo zatrudnia dziś 60 pracowników. Jest członkiem the PSI (Promotional Product Service Institute), członkiem założycielem PIAP (Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych). System zarządzania jakością 9001:2008 jest certyfikowany przez BSI (The British Standards Institution).